سید جلال فیاضی در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به ویژگی‌های شهر مشهد اظهار کرد: مشهد به لحاظ وسعت، جمعیت و تعداد زائر بزرگترین کلان‌شهر مذهبی جهان است.
 
وی با بیان اینکه مشهد دومین کلان‌شهر ایران است، افزود: علاوه بر این مشهد را می‌توان یک ایران‌شهر دانست به این معنا که شهری به وسعت تمام ایران است و اقوام مختلفی از سراسر کشور در آن زندگی می‌کنند؛ نکته حائز اهمیت این است که عملکرد درست در مشهد موجب افزایش ضریب همبستگی می‌شود
.

مشهد پیشانی کارآمدی نظام جمهوری اسلامی است

مشاور سابق فرهنگی و رسانه‌ا‌ی شهردار مشهد با تاکید بر اینکه مشهد پیشانی کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: سالانه 25 میلیون زائر به مشهد سفر می‌کنند بنابراین رفع معضلات و مشکلات شهر مشهد در واقع نشان‌دهنده کارآمدی نظام جمهوری اسلامی است.
 
وی با اشاره به نامگذاری شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی ایران، تصریح کرد: شهری که پایتخت معنوی کشور است باید اینقدر پیشرفت کند که افرادی که وارد آن می‌شوند غیر از مسائل معنوی و تعالی روح دغدغه دیگری از قبیل ترافیک، فضای سبز و ... نداشته باشند.
 
مدیر مسوول سابق روزنامه شهر‌آرا ادامه داد: شهر مشهد ظرف چهار سال آینده به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام معرفی خواهد شد اما این مساله تنها یک اسم نیست و باید الزامات آن نیز تدوین شود.

 توسعه مشهد باید متوازن، عادلانه و پایدار باشد

نماینده منتخب شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر اینکه توسعه شهر مشهد باید متوازن، عادلانه و پایدار باشد گفت: علاوه بر این توسعه باید بر محوریت ویژگی‌های مذکور باشد و با توجه به این امر اولین دغدغه بنیادین چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد تصویب طرح جامع و تفضیلی است و پارلمان شهری آینده باید به جدیت این مساله را پیگیری کند.
 
وی پیشرفت بسیار کُند طرح بازسازی بافت پیرامون فرسوده حرم مطهر رضوی را یکی از مشکلات شهر دانست و خاطرنشان کرد: حدود 17 سال پیش اجرای این طرح آغاز شد که تاکنون تنها حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و اگر با همین سرعت ادامه یابد تا 30 سال آینده این طرح به اتمام خواهد رسید.

 
فیاضی با بیان اینکه سیاست اصلی و راهبردی در طرح بازسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی، اجرای طرح با طراز فیزیکی صفر بوده است، تصریح کرد: این طرح با طراز فیزیکی صفر پیشرفتی نخواهد داشت و راه حل تسریع در اجرای این پروژه این است که دولت سرمایه اولیه سه هزار میلیارد تومانی را به طرح تزریق کند تا با این سرمایه املاک باقی مانده خریداری و تخریب شده و طرح اجرا شود.
 
وی کلید قفل طرح بازسازی بافت فرسوده پیرامون حرم را اصلاح واژه تراز فیزیکی صفر است.

 باید کمیسیون ویژه حاشیه شهر در شورای چهارم تشکیل شود

نماینده منتخب مردم شورای شهر اسلامی شهر مشهد حاشیه‌نشینی را یکی دیگر از معضلات شهر مشهد برشمرد و اظهار کرد: باید کمیسیون ویژه حاشیه شهر در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد تشکیل شود که برآیند تمام کمیسیون‌ها بوده و به صورت ویژه به موضوع حاشیه‌نشینی بپردازد.
 
وی ضریب حاشیه‌نشینی شهر مشهد را 30 درصد بیان کرد و افزود: این ضریب در کشور 16درصد بوده و همین امر نشان‌دهنده اهمیت رفع معضل حاشیه‌نشینی در مشهد است.
 
وی ادامه داد: برای حل معضل حاشیه‌نشینی باید راه‌حل های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدتی تدوین شود و نباید دچار یک سیکل باطل شویم.
 
فیاضی تدوین سیاست‌های اشتغال روستایی و صنایع کوچک را از راه‌حل‌های معضل حاشیه‌نشینی برشمرد و تصریح کرد: با اجرای این راه کارها مردم در روستاها و شهرهای کوچک باقی مانده و از مهاجرت‌های پیشگری می‌شود.
 
وی خاطر نشان کرد: موضوع حاشیه‌نشینی باید به عنوان بسته سیاسی بین مدیریت شهری، شورای شهر شورای عالی استان‌ها و دولت مطرح شده و از تجربیات جهانی نیز در این زمینه استفاده شود
.

 مشهد هویت معماری خود را از دست داده است

مدیر مسوول سابق روزنامه‌ شهرآرا با اعتقاد بر اینکه شهر مشهد در حوزه معماری و شهرسازی هویت خود را از دست داده است، تصریح کرد: باید به معماری شهر مشهد ضابطه داده و به معماری اسلامی، ایرانی توجه ویژه‌ای شود تا پایتخت معنوی ایران محقق شود و تمام این‌ها نیازمند یک اعتبار کلان است.
 
فیاضی حاشیه‌نشینی را حاصل سیاست‌های دولت ها دانست و گفت: حل این معضل یک مساله چند بعدی است و تنها مدیریت شهری نمی‌تواند آن را حل کند بلکه این معضل در تعامل با دولت حل خواهد شد
.

 شهردار مشهد باید توان تعاملی قوی در سطح ملی داشته باشد

نماینده منتخب مردم در شورای شهر مشهد با اعتقاد بر اینکه معیارها و ویژگی‌های شهردار مشهد باید از برآیند خرد جمعی اعضای شورای شهر باشد، اظهار کرد: شهردار مشهد باید ویژگی‌های شهر مشهد را باور داشته و توان تعاملی قوی در سطح ملی داشته باشد.
 
وی تخصص، تعهد و تجربه را از دیگر ویژگی‌های شهردار مشهد عنوان کرد و افزود: نباید پس از 35 سال شهرداری برای مشهد انتخاب شود که بخواهد با آزمون و خطا شهر را بسازد.
 
فیاضی در خصوص عملکرد شهرداری فعلی مشهد گفت: در مجموع عملکرد 6 ساله شهرداری فعلی را مثبت ارزیابی می‌کنم اگرچه نقاط ضعفی نیز وجود دارد که بخشی از آن‌ها به مدیریت واحد شهری و بخشی دیگر به موانع موجود برمی‌گردد.
 
وی ادامه داد: شهردار بعدی باید نقاط قوت شهردار فعلی را داشته و نقاط ضعف را نداشته باشد.

 از اعتماد مردم مشهد به یک روزنامه‌نگار تشکر می‌کنم

نماینده منتخب مردم در شورای اسلامی شهر مشهد با قدردانی از مردم مشهد و مجموعه تشکل‌ها و ائتلاف‌ها به دلیل حضور پرشور در انتخابات، گفت: از مردم مشهد تشکر می‌کنم که به یک روزنامه‌نگار اعتماد کرده و یک روزنامه نگار را به عنوان نماینده خود انتخاب می‌کنم.
 
وی با بیان اینکه اعتماد مردم به یک روزنامه‌نگار چند پیام دارد، تصریح کرد: این امر در وهله اول نشان‌دهنده نوع ارتباط مردم با رسانه است و در مرتبه دوم برای جامعه رسانه قابل ارزیابی است و خبرنگاران و روزنامه‌نگاران باید قدر جایگاه خود را دانسته و باور کنند که مردم به آنان احترام می‌گذارند .