«ترامپوتراپی» بدون روتوش!

«ترامپوتراپی» بدون روتوش!

خبرگزاری رضوی- سید جلال فیاضی، پژواک فریاد های «نمی توانم نفس بکشم» جرج فلوید زیر چکمه پلیس خشن آمریکا، اکنون به جنبش فراگیر ضد نژادپرستی در سراسر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تبدیل شده است.
 اما نژادپرستی در آمریکا و اروپا دیرینه‌ای چندصدساله داردبطوریکه که جنایت مینیاپولیس را می توان استمرار خشونت های تاریخی آمریکا و اروپا علیه رنگین پوستان وسایر ملتها دانست ؛از کشتار سرخپوستان پس از کشف امریکاو در قرون ۱۷ تا ۱۹ میلادی تا قتل عام هندی ها در دوران استعمار انگلیس و کشتار فلسطینی ها در سال های پس از تجاوز صهیونیست ها_تحت حمایت اروپاوامریکا _به سرزمین‌ فلسطین تا شکنجه و کشتار وحشیانه مردم ویتنام توسط سربازان آمریکایی در جنگ ویتنام و کشتار افغان ها و عراقی ها در تجاوز به افغانستان و عراق تا پاناما و آفریقا و سرانجام  مینیاپولیس و بوفالوو......!
پس از واگذاری کاخ سفید توسط سیستم انتخاباتی آمریکا_ علیرغم رای دوم ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶_ به کلینیک «ترامپوتراپی» آمریکای بدون روتوش با وضوح بیشتری به نمایش گذاشته شده است .ترامپ با «دکترین خروج» آمریکارا از پیمان های بین المللی یکی از پس از دیگری خارج کرد و در آخرین گام کاخ سفید را از سازمان بهداشت جهانی نیز  جدا کرد تا نشان دهد سلامت جامعه جهانی نیز در قاموس حاکمان آمریکاجایی ندارد .
دراین میان با ثبت عملکردضعیف کاخ‌ سفید  در مهار کرونا که به تعبیر نوام چامسکی حاصل منطق سرمایه داری ،دکترین نئولیبرال وماهیت رهبری سیاسی است روند انزوا وافول کاخ سفید در رهبری جهانی شتاب بیشتری گرفته است.
 اکنون کاخ سفید به جای عذرخواهی از رفتاروحشیانه وغیرانسانی پلیس با سیاه پوستان ، با تهدید به اعزام ارتش برای سرکوب بیشتر تظاهرات ضد نژاد پرستی خط و نشان می‌کشد .در حالی که رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا دخالت ارتش را خطرناک دانسته و وزیر سابق دفاع ترامپ این اقدام را تفرقه انگیز توصیف کرده است .حتی وزیر فعلی دفاع هم با دخالت ارتش مخالفت کرده است بطوریکه انتظار می‌رودنام مارک اسپر به فهرست طولانی اخراجی‌های ترامپ از کاخ سفیداضافه شود.
 به نظر می رسد دوران قدرت بلامنازع آمریکا در جهان با سرعت زیادی رو به پایان است و کاخ سفید دیگر هرگز نخواهد توانست موانع و سنگلاخ های جدی در برابر سیاست های یکجانبه گرایانه رابرطرف کند.
 تغییر  نام خیابان جلوی کاخ سفید به «جان سیاه پوستان برای ما مهم است»توسط شهردار واشینگتن نیزتاثیری درمهار شعله های جنبش ضد نژاد پرستی که اکنون علاوه بر رنگین پوستان، سفیدپوستان به جان آمده از تبعیض را نیزبه صحنه آورده است نخواهد داشت وشعله های جنبش مینیاپولیس حتی اگر با سرکوب خونین وخشونت باربطور موقت مهار شود دوباره زبانه خواهد کشید.
به اعتقاد برخی صاحبنظران گسترش جنبش ضد نژاد پرستی شاید بتواند بسترهای فروپاشی ایالات متحده آمریکا نظیر آنچه در اتحاد جماهیر شوروی سابق رخ داد رافراهم آورد .
پس از انزوای کاخ سفید در کلینیک« ترامپوتراپی» فروپاشی آمریکا رویداد دور از انتظاری نیست.
آیا نام «دونالد  ترامپ»همچون «میخائیل گورباچف » به عنوان آخرین رئیس جمهور «ایالات متحده آمریکا »ثبت خواهد شد؟

امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۹/۳/۱۸
بازديد :
۴۵۸ مرتبه
نظرات
نام شما :
نظر شما : [ضروري]
ايميل شما :
كد داخل تصوير را وارد نماييد : [ضروري]

(بارگذاري تصوير ديگر)
پیوندها
شورای اسلامی شهر مشهد مقدساستانداری خراسان رضویپایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد روزنامه خراسان روزنامه خبر ورزشیخبرگزاری جمهوری اسلامی ایرانروزنامه قدسخبر آنلاینروزنامه شهرآرا