به گزارش ایکنا، سیدجلال فیاضی، گفت: بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در سال‌های گذشته عمدتاً بر اجرای جشنواره‌های متعدد فرهنگی هنری متمرکز بود، اما طی دو سال اخیر ارزیابی‌هایی از جشنواره‌ها و نتایج و خروجی آنها صورت‌ گرفت و با توجه به تأکیدی که بر تولید آثار فاخر و اثرگذار بود، تعدادی از جشنواره‌ها با هم ادغام، تعدادی حذف و تعدادی نیز به صورت دوسالانه برگزار خواهد شد و جشنواره‌های بنیاد از ۳۵ جشنواره به ۱۵ مورد کاهش پیدا کرد.  
وی از اجرای تعدادی رویداد فرهنگی مانند شب‌های فرهنگی رضوی، شب‌های شعر ارادت، کارگاه‌های هنری ویژه فرهنگ رضوی به جای برخی از جشنواره‌ها خبر داد و گفت: در این رویدادها محصولات خاص هنری تهیه و ارائه می‌شود. با توجه به تأکیدی که مقام معظم رهبری بر اهمیت فضای مجازی داشتند و سخنانی که وزیر ارشاد در خصوص لزوم تشکیل وزارتخانه ۲ ویژه فضای مجازی مطرح کردند، بنیاد امام رضا(ع) زمینه‌های ایجاد بنیاد ۲ یعنی بنیاد ویژه فضای مجازی امام رضا(ع) را فراهم کرده است که عمده تولید و انتشار این بنیاد در فضای مجازی خواهد بود.

بیش از ۱۵ میلیون بازدیدکننده از ۴۰ اثر مرتبط با ائمه(ع)
وی در خصوص عملکرد بنیاد ۲ تشریح کرد: بنیاد مجازی آموزه‌های رضوی به آنچه مرتبط با زندگی اجتماعی و فرهنگی جامعه می‌شود و اصولاً ارادت به امام رضا(ع) در زندگی اجتماعی مردم را متبلور می‌کند در قالب‌های جذاب که مورد قبول جامعه است، تهیه و در فضای مجازی ارائه خواهد کرد. این فعالیت به صورت آزمایشی در ایام نوروز انجام و حدود ۴۰ اثر مناسب فضای مجازی توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از احادیث و روایت‌های ائمه معصومین(ع) به ویژه امام رضا(ع) تولید و در فضای مجازی منتشر شد که بیش از ۱۵ میلیون نفر بازدیدکننده داشت و در بسیاری از موارد این آثار از سوی مردم در گروه‌ها و کانال‌های مختلف بازنشر شد.
فیاضی ادامه داد: این برنامه‌ها زمینه‌های تشکیل بنیاد مجازی را فراهم کرد و برای مناسبت‌های مختلف و محورهای اجتماعی و فرهنگی که مورد نیاز جامعه است، تیم تولید محتوا و آثار را طراحی کردیم و امیدواریم زمینه‌های این کار و شروع رسمی این اقدام از دهه کرامت آغاز شود.

کارگاه تولید آثار گرافیک سیره رضوی
وی در ادامه به تشریح سایر اقدامات بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) پرداخت و گفت: اولین کارگاه تولید آثار گرافیک سیره رضوی با موضوع مردم‌داری و کرامت انسانی طی سه روز گذشته در مشهد با حضور ۵۰ نفر از هنرمندان برجسته آثار تجسمی و زیر نظر اساتید برجسته‌ کشور نظیر استاد نجابتی در مشهد برگزار شد. این اساتید به خلق آثار هنری پرداختند و همه هنرمندان جوایز خود را به طرح نهضت مردمی آب‌رسانی طهورا که مجموعه‌ای مردمی است که کار رساندن آب شیرین به روستاهای محروم سیستان و بلوچستان را انجام می‌دهد، اهدا کردند.  
فیاضی از ادامه یافتن این اقدامات خبر داد و افزود: آثار هنری تولید شده را در ایام دهه کرامت در فضای مجازی منتشر خواهیم کرد. همچنین این اقدامات در مناسبت‌های مختلف در طی سال مانند دهه اول محرم، دهه آخر صفر، دهه ولایت، ایام بعثت، دهه فجر و مناسبت‌های ملی و دینی بر مبنای محورهای اجتماعی ادامه خواهد یافت.  

تجلیل از خادمان فرهنگ رضوی
مشاور عالی بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه همه ساله برای تجلیل از برگزیدگان جشنواره‌های امام رضا(ع) و خادمان فرهنگ رضوی مراسمی را با حضور صدها نفر از اندیشمندان و مقام‌های کشوری در مشهد برگزار می‌کردیم، اظهار کرد: در سال جاری امکان برگزاری این مراسم به دلیل پروتکل‌های بهداشتی وجود ندارد. به همین دلیل این برنامه با همکاری و مشارکت رسانه ملی در ۱۰ برنامه تلویزیونی با عنوان برنامه چراغانی تهیه و از شبکه سوم سیما پخش خواهد شد و محتوای آن در فضای مجازی نیز بازنشر می‌شود.
وی از برگزاری مسابقه بزرگ امام مهربانی در دهه کرامت خبر داد و گفت: طی ماه‌های اخیر مردم به دلیل اجرای پروتکل‌های بهداشتی، امکان زیارت حرم امام رضا(ع) را نداشتند و دلتنگی زیادی به وجود آمد؛ به همین سبب طی روزهای آینده با انتشار فراخوانی از مردم خواهیم خواست که حدیث رضوی، شعر رضوی و دلنوشته‌های رضوی را در قالب کلیپی یک دقیقه‌ای ضبط و برای بنیاد ارسال کنند. در این مسابقه به هشت نفر از برگزیدگان (در مجموع ۲۴ نفر) جایزه اهدا می‌کنیم که شامل یک میلیون تومان کمک‌هزینه سفر به مشهد مقدس و سه روز اقامت و پذیرایی به همراه سه نفر از اعضای خانواده است.  
فیاضی در پایان گفت: برگزاری ۱۵ جشنواره رضوی به عنوان هجدهمین جشنواره امام رضا(ع) و مراسم اختتامیه این جشنواره‌ها با توجه به شیوع کرونا، طی نیمه دوم امسال، در صورتی که فضای بهداشتی کشور مناسب و پروتکل‌های اجرایی اجازه دهد، به صورت حضوری و در غیر این صورت مجازی برگزار می‌شود.